Referanslar

haberler

SİLAJ BALYALARININ TAŞINMASI İSTİFLENMESİ VE DEPOLANMASI

Eğer silaj balyaları doğru istiflenip uygun ortam şartlarında saklanılmazsa, en yüksek kaliteli silajlar,
en pahalı balyalama makinalarının sardığı silaj balyaları veya paketler çöp olacaktır.
Dünya üzerinde uzun yıllardır insanlar farklı şekillerde silaj balyalarını korumanın sarmanın istiflemenin, 
sağlıklı şekilde depolamanın yollarını aramakta ve farklı çözümler bulmaktadırlar. Fakat herkesin ortak 
sorunu ve en önemli problemlerinden biri sarılmış silaj balyalarının hava alması ve bu sebepten yeniden fermente 
olmasıdır.

Sapların ve sert köklerin kalmış olduğu tarlada balya makinası ile  sarılmış olan balyalar delinmeye veya bozulmaya maruz kalmadan tarladan 
balyalara uyugn seçilmiş kaliteli rulo silaj balya ataşmanı vasıtasıyla zedelenmeden silaj balya taşıyıcıya yuklenmeli ve istif sahasına sevk edilmelidir.

Silajlar balyalandıktan sonra ivedilikle silaj balya stok sahasına nakil edilmeli ve silaj balyaları tarlada uzun süre bekletilmemelidir. 

Silaj balyaları her zaman oval olan değil düz olan yüzeyler zemine oturacak pozisyonda istiflenmelidir. 

Silaj balyalarının stok sahasında kesici delici cisimler bulunmamalı, ve stok sahası yırtıcı hayvanlardan korunmalıdır.

Silaj balyalarının stok sahasında ayrıca gübre, ot yok edici ilaç ve madeni yağ bulundurulmamalıdır. Zira madeni yağ balya poşetlerine zarar verir.

Silaj balyaları en fazla 3 kat üst üste istiflenmedilidir. Tek sıra dizmek mümkünse daha makbuldür. Patlamaya veya zedelenmeye mani olunmuş olur.TOPRAK BURGUSU ATAŞMANI KULLANIMI
Satın almış olduğunuz toprak burgusu ataşmanınızı kullanmadan önce mutlaka tanıyınız. Toprak burgusu ataşmanının bütünlüğünü göz ile kontrol ediniz. Toprak burgusunun tüm görünen civatalarının sıkı konumda olduğundan emin olunuz. Eğer toprak burgusu üzerinde eksik kırık veya arızalı olduğunu tespit ettiğini herhangi bir kısım var ise üretici firma ile irtibat sağlayınız. Toprak burgu ataşmanın aşınma parçaları kullanılmaz durumda ise üretici firmadan yeni parçalar isteyip değiştiriniz veya tedarikçinie başvurunuz.
Toprak burgusu ataşmanınızı ilgili iş makinesine takarken ve iş makinesinden sökerken  mutlaka koruyucu eldiven gözlük ve ilgili koruyucu aksesuarı kullanınız. Kendinizi kopan uçan veya risk oluşturan parçacıklardan koruyunuz.
Burgu ataşmanınızı veya toprak burgu ataşmanınızın takılı bulunduğu bomu yere en yakın  ve güvenli konuma getirmeden iş makinesini terk etmeyiniz.
Toprak burgusu ataşmanının ilgili iş makinesine hidrolik hortum bağlantılarını yaparken çok dikkatli olunuz. Mutlaka koruyucu gözlük eldiven ve koruyucu aksesuar kullanınız. Zira hidrolik yağ kaçağı olma ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Basınçlı yağın gözlere, yağın ise tüm vücuda zarar verme olasılığı vardır.
Toprak burgu ataşmanının üzerinde veya hortumundaki olası yağ kaçaklarını çıplak el ve göz ile kontrol etmekten kaçınınız.  Kaçak olasılığı olabilecek bölge üzerine katı bir levha tutarak levha üzerindeki sızıntıyı gözlemek daha güvenli bir yol olabilir.
Satın almış olduğunuz toprak burgusu ataşmanın üzerinde üretici gözetimi haricinde yapılacak herhangi bir modifikasyon ataşmanın zarar görmesine veya kullanım dışına çıkmasına sebep olabilir.